Нека си поговорим за нещо вкусно. Например за меда. Полезният натурален продукт, който има навика да изчезва неусетно и по най-загадъчен начин. Помните ли песничката на Мечо Пух? „Но медът е много странен … Всяко нещо или го има, или го няма. Докато медът (не мога да разбера каква е тази тайна!) … Медът, ако го има, веднага го няма!“
Рядко се среща продукт, който да е забулен в толкова много митове, както медът. Смятали са го и за символ на безсмъртието, и за символ на плодородието, и за символ на здравето. Също и за символ на здравето, и за символ на щастието, и за храна на боговете…В Библията Обетовата земя е наричана „земята, където текат мляко и мед“.
Но ние ще си поговорим не за загадъчните, а за полезните свойства на меда.

Полезен ли е медът?
Полезен е, скъпи приятели! Определено е полезен. Всички продукти, използвани за храна от векове, са полезни за организма. Времето е най-добрият съдник, който оставя само полезното и отхвърля всичко вредно.
Между другото, знаете ли какво представлява медът и какво има в него? Естествено, става дума за пчелния мед. Това е цветен нектар, частично преработен от пчелите.
Цветният нектар е сладък, тоест богат на захари сок. Медът също е богат на захари. Той съдържа между 75 и 80% захари – захароза, глюкоза, фруктоза. Медът съдържа също различни витамини, но в доста ограничени количества В (В1, В2, В6, В9), а също от витамините С, А и Е.

Полезни свойства на меда
Ако вярваме на мълвата, те са повече от тези в чесъна и бананите взети заедно.
Медът е антибактериално, противогъбично и дори антивирусно средство…
Изобщо медът убива всички вредители. Знае се, че той може да се запазва дълго в обикновени условия – извън хладилника. Едни го обясняват с факта, че той обезводнява проникналите в него микроорганизми. Защото водата, която съдържа, е не повече от 15 – 17%, а в клетките на микроорганизмите е много повече. Разликата в съдържанието на вода я кара да напуска клетките. Освен това в меда има различни пагубни за микроорганизмите вещества. Той е кисела среда, докато за нормалния живот на много от микроорганизмите е необходима неутрална… В действителност медът дължи голямата си трайност на високото съдържание на захар, която е превъзходен консервант. Всяко сладко с над 70% захар също може да се запазва дълго извън хладилник. А в меда, както вече казахме, захарите са между 75 и 80%.

Медът – силен помощник в борбата с някои болести
Гнойните рани е по-добре да не се мажат с мед – няма смисъл.
Той е добър за лечението на диабет. Страдащите от това заболяване е полезно да консумират мед вместо обикновена захар…
За диабетиците, на които поради здравословното им състояние се препоръчва нискокалорична храна, е полезен един висококалоричен продукт със 75 – 80% захари? Препоръчва им се продукт, който повишава съдържанието на глюкоза в кръвта, така ли? Ах, медът е природна сладост, затова не може да навреди на организма ли? Може, и още как. Със своята калоричност. На диабетиците се препоръчват заместители на захарта като ксилит и аспартам. Но не и висококалоричният, богат на глюкоза мед. Колкото до натуралния продукт, обикновената захар също е натурален продукт. Нали я правят от цвекло или от захарна тръстика, а не от нефт и не от каменни въглища.
Медът повишава тонуса на организма и придава сили…
Трудно може да спорим с това твърдение. Всеки висококалоричен продукт придава сили и, така да се каже, „повишава тонуса“. Особено ако е богат на лесноусвоими захари. Още преди да си го изял захарите започват да се просмукват от стомаха в кръвта и така да повишават тонуса до небето. Само не бива да търсим в меда нещо чак толкова особено и невероятно. Полупреработеният цветен нектар си е нектар. Захари, вода, малко витамини и микроелементи. Нищо особено, само дето е много сладко.

Медът действал успокояващо…
Откъде ли пък притежава такова действие? Виж, растението валериана например действа седативно заради съдържащото се в него вещество – етеричното масло и алкалоидите. Ако трябва да обясним седативното действие на меда, то ще е с високото съдържание на захар. Доказано е, че глюкозата и останалите видове захар активизират центъра на удоволствието в главния ни мозък. Като предизвикват освобождаването на ендорфини и енкефалини – хормони, които влияят на емоционалното ни състояние и го подобряват. Но защо да е точно медът, щом нещата опират до захари? Бучка-две рафинирана захар ще имат още по-изразено успокояващо действие, отколкото лъжица-две мед.